Tr En Ar
Gezi Planı0
İYİDERE

Rize merkezine 15 km mesafede, doğuda Derepazarı, batıda Of, güneyde Kalkandere'ye komşu olan bir sahil ilçesidir. İlçe yüzölçümü 25 km², nüfusu 8.679'dur.

Eski adı ‘Aspet’ olan ilçe yeni ismini İyidere Çayı'ndan almıştır. 8 mahalle ve 7 köyden oluşmaktadır. Başlıca tarım faaliyeti çay üretimidir.

Turizm açısından ilçenin en önemli değeri Yalıköy ve Sarayköy Plajları'dır. İlçede görülebilecek yerler arasında Yalıköy Mahallesi, Köşklü Köyü ve Denizgören Köyü’nde bulunan taş kemer köprüler, su değirmenleri, Pileki Mağarası ve geleneksel Rize Bezi (Feretiko) dokumacılığının yapıldığı atölyeler yer almaktadır. 

İyidere'nin Çiftlik ve Köşklü Köyü arasında yer alan Pileki Mağarası Karadenize özgü hamsikoli (hamsili ekmek) ve mısır ekmeği pişirmek için kullanılan pilekinin hammaddesinin çıkarılmasıyla oluşan yapay bir mağaradır. Pileki taşı yontma gereçleri, geçmişte duvarlardan çıkarılan pilekilerin izleri ve çıkarılmış tepsilerin görülebileceği mağara aynı zamanda ilginç sarkıtları ve gölcükleriyle de dikkat çeken bir oluşumdur. Pileki Mağarası, İyidere Kaymakamlığı tarafından ışıklandırılarak hizmete açılmıştır.

 
Sosyal Medyada
Bizi Takip Edin
Aktif Ziyaretçi : 4 | Bugün : 319 | Toplam : 1326898
İp Adresiniz | 18.208.126.130

RİZE Tourism İnformation Office

+90 464 213 04 08

iletisim@visitrize.com

Kod ve Tasarım : Rizedeyiz Bilgi İşlem