+90 464 213 04 08

Çukurluhoca Medresesi

Çukurluhoca Medresesi

Çukurluhoca Medresesi

Çayeli İlçesi Çukurluhoca Köyü’nde yer almaktadır. 140 yıl önce iki katlı olarak inşa edilmiştir. Alt kat kesme taştan, üst kat ise ahşaptan yapılmıştır. Üst örtüsü kırma çatılıdır. Alt katın iki kapısı vardır. Güneydeki kapı iki kanatlı, Kuzeydeki kapı ise yuvarlak kemerlidir.

Silmeli bir kaide ile sonlandırılan kemerin kilit taşında kabartma olarak yapılmış geometrik desen vardır. Alt katta çok sayıda pencere kullanılmıştır. Küçük boyutlu bu pencereler ahşap kapaklıdır. Üst kat alt katta bulunan dört taş paye üzerine oturtulmuştur. Aralarda iki ahşap sütun destek olarak kullanılmıştır. Kalın hatıllar arasında kalaslar kullanılarak tavan oluşturulmuştur. Duvarlarda her iki yanda beşer adet olmak üzere yuvarlak kemerli ocaklar vardır.

Ocakların sayısının fazla olması bu katın aşhane olarak kullanıldığını göstermektedir. Ocakların üst sırasında ise pencereler mevcuttur.

Üst kata iki yandan merdivenlerle çıkılmaktadır. Bu girişte de iki kanatlı kapı kullanılmıştır. Tamamen ahşaptır. Kapı “L” şeklinde geniş bir koridora açılmaktadır. Koridorun sağ tarafında sırasıyla üç adet sınıf bulunmaktadır. Koridorun kısa tarafında ise muhtemelen hocaların konakladığı iki mekân vardır. Üst kat tamamen ahşaptan yapılmıştır. Giydirme tekniği kullanılmıştır. Koridorun sonunda alt kata inişi sağlayan ahşap merdivenler yer almaktadır. Orijinalinde bulunmayan bu merdivenler sonradan bu kısma eklenmiştir. Sınıf kapıları iki kanatlı olarak yapılmıştır. Duvarlar arasında dikmeler arası birbirine geçmeli yatay kalaslar kullanılmıştır. İkinci kat pencereleri giyotin tarzlıdır. 

 

 

 

Gezi Planına Ekle

Çukurluhoca Medresesi için Önerilerimiz

Ormancık Camii

(3514)

Çukurluhoca Medresesi

(3614)

Limanköy Aile Plajı

(7146)

Senoz Deresi

(5283)

Ağaran Şelalesi

(16718)

Yeşiltepe Kaptanpaşa Köprüsü

(5756)

ÇAYELİ

(5431)