Tr En Ar
Gezi Planı0
Gürcüdüzü Mesire Alanı

Fındıklı ilçesinde bulunan mesire alanı 910 metre yüksekliktedir. İlçenin en bilinen ve ulaşımı kolay yaylası olan bu mevki sık bir orman dokusu içinde yürüyüş olanağı sunar.


Doğu Karadeniz Bölgesinde tarihi, kültürel ve doğal turizm potansiyeli bulunan Rize’nin Fındıklı ilçesinde bulunan Gürcüdüzü mevkii, yayla yollarının geçiş bölgesidir. Bununla beraber, doğal güzelliklerle bezeli Çağlayan derelerinin eşsiz güzellikteki vadileri, çok sayıda yaylaya ocaklık eder. Çağlayan Vadisi boyunca ‘mezre’ adı verilen yerleşmeler görülür. 17 km’lik yol boyunca tarihi taş evler, ahşap serenderler dikkat çekicidir. Fındıklı-Gürcüdüzü, Doğu Karadeniz Bölgesi için cazip turizm alanlarındandır.


Fındıklı ilçesinde ekonomi ile çevre arasında dengeli şekilde sürdürülebilir kalkınma hedefiyle Gürcüdüzü mevkii; Yaylacılık Müzesi ve Kamping Alanı olarak planlanmıştır. 35.565 m2 alanda yapılan planlamada, bölgenin, tarihi, kültürel ve doğal potansiyeli harekete geçirilmeye çalışılmış, alternatif turizm modeli olarak ekoturizme yönelik bir anlayış getirilmeye çalışılmıştır. Bu anlamda ‘Yaylacılık Müzesi ve Kamping Alanı’ olarak planlanan alanda doğa-çevre değerleri ile özgün yapı korunmaktadır. Kırsal kalkınma modeliyle, göçün azaltılmasına katkıda bulunacaktır.
 
Sosyal Medyada
Bizi Takip Edin
Aktif Ziyaretçi : 7 | Bugün : 779 | Toplam : 1473684
İp Adresiniz | 108.162.219.122
Kod ve Tasarım : Rizedeyiz Bilgi İşlem