+90 464 213 04 08

Manle Şelalesi

Manle Şelalesi

Manle Şelalesi

557 metrelik rakımda akan Manle takım şelaleleri, Rize ilinin turizm vitrininde yer alan yeni destinasyonlar arasındadır. Doğanın gerçek sürprizlerinden biri olan şelalelere ulaşmak için İkizdere ilçe merkezindeki benzin istasyonunun arkasındaki köprüden karşıya geçerek asfaltı izlemek gerekiyor. Şelale yaklaşık 500 metre sonra sağ tarafta görüş alanınıza girecektir.

Belediye tarafından düzenlenen seyir terasında manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. 20 metre kadar gerideki patikadan yürüyerek şelalenin altına kadar yaklaşmak mümkündür. Manle takım şelaleleri üç farklı katmanda uzun bir akış sergiliyor. Yanına vardığınız şelale (Manle 2), takım şelalelerinin ortasında yer alıyor. Biri 25, diğeri 20 metre yükseklikten iki kademe halinde düşen bu şelaleyi fotoğrafladıktan sonra, ahşap köprüyü kullanarak derenin karşısına geçebilirsiniz.

Eğer sola dönerseniz yukarıda yer alan şelaleye zorlu bir yürüyüş yapmanız gerekir. Sağa dönerek ilkbaharda birbirinden güzel çiçeklerle canlanan bir patikadan aşağıya doğru yürüyebilirsiniz. Yaklaşık 30 metreden dökülen bu şelaleyi üst kısımdan fotoğrafladıktan sonra patikada yürümeye devam edebilirsiniz. Ortamın sürekli nemli olmasından dolayı, yürürken kaygan zemine dikkat etmek gerekiyor. Dere seviyesine yaklaştığınızda patikadan sağa dönerek, bu kez Manle 1 Şelalesi’nin süzüldüğü gölete erişeceksiniz.

Manle 1 Şelalesi’nde en etkileyici manzaralara adeta bir renk cümbüşünün yaşandığı güz mevsiminde tanık olabilirsiniz. Şelaleyi fotoğrafladıktan sonra geriye dönerken, patika ayrımına kadar yürüyüp, bu kez dereden karşıya geçerek İkizdere ilçe merkezine ulaşabilirsiniz.

 

Gezi Planına Ekle

Manle Şelalesi için Önerilerimiz

Ilıca Köyü Kaplıcası İkizdere (Ridos)

(6115)

İkizdere Deresi

(7788)

Cimil Şelalesi

(5845)

Dereköy Köprüsü

(4415)

Diktaş Köprüsü

(3364)

İkizdere Konakları

(3275)

İKİZDERE

(4318)