+90 464 213 04 08

Pileki Mağarası

Pileki Mağarası

Pileki Mağarası

İyidere İlçe merkezinden 3 km uzaklıkta bulunan İyidere Pileki Mağarası İyidere İlçesi Çiftlik Köyü sınırlarında yer almaktadır. Karadeniz’e özgü hamsikoli(hamsili ekmek) ve mısır ekmeğini pişirmek için kullanılan pilekinin hammaddesinin çıkarılması ile oluşan yapay bir mağaradır.

Pileki Nedir?
Pileki, önce sacayağının üzerine konularak altına ateş yakılıp ısıtılmaktadır. Isıtıldıktan sonra büyük lahana yaprağı veya muz yaprağı ile kaplanarak hamsili ekmeğin ve mısır ekmeğinin hamuru içine konulmaktadır. Sacayağının üzerinden alınıp, üst kısmı sac ile örtülmektedir. Daha sonra ocağın içindeki kızgın külün içine gömülmektedir. Üzerinde de tekrar ateş yakılarak içindeki malzemenin pişirilmesi sağlanmaktadır. Pileki içinde buğday unu hamuru ile de ekmek pişirilmektedir. Pileki malzemesi özel bir taş olan, Karadeniz’e özgü bir mutfak gerecidir. Yuvarlak ve içi boşaltılmış çanak şeklindedir.

Pileki yapımında kullanılan bu özel taş malzeme İyidere İlçesi Çiftlikköy’deki Pileki Mağarasından çıkarılıp işlenmektedir. Binlerce yıldır yapılan bu işlem sonucunda Pileki Mağarası oluşmuştur. Mağara girişte iki büyük mekândan sonrasında ise birçok tünelden meydana gelmiştir. İçinde kuyular ve göller mevcuttur. Günümüzde ışıklandırılarak çeşitli düzenlemelerle ziyarete açılmıştır.

 

Gezi Planına Ekle

Pileki Mağarası için Önerilerimiz

Rize Kalesi

(13038)

Hüseyin Hoca Camii

(5499)

Sarayköy Plajı

(6569)

Eskitoğlu Şelalesi

(6190)

Ziraat Çay Bahçesi

(5532)

Dağbaşı

(4222)

Merkez İlçe Konakları

(4299)

İYİDERE

(2950)