+90 464 213 04 08

RİZE MERKEZ

RİZE MERKEZ

RİZE MERKEZ

Rize (Merkez) Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Karadeniz bölümünde yer alan bir şehirdir. Doğuda Çayeli ve Güneysu ile güneyde İkizdere, batıda Derepazarı ve Kalkandere, kuzeyde Karadeniz ile çevrilidir. Rize 19. yüzyılın ikinci yarısında Batum'un Ruslar'a bırakılmasının ardından, Trabzon Vilayetine bağlı Lazistan Sancağının merkezi olmuş, Cumhuriyet döneminde ise il merkezi olmuştur.

1. Dünya Savaşında yaklaşık iki yıl süren Rus işgalinin ardından özellikle çay ekiminin yaygınlaşması ile önemli bir gelişme göstermiştir. Topraklarının % 78'i dağlarla kaplı olan Rize kenti, dar bir sahil şeridi üzerine kurulmuştur. Kıyıdan 10-15 km. içeride yükseklik 400 metreyi aşmakta, güneye doğru gidildikçe yükseklik artmaktadır.

Rize ili, Türkiye'nin en çok yağış alan bölgesidir. Rize ekonomisi, çoğunlukla çay sektörüne dayalıdır. Bu arada kivi üretimine de önem verilmeye başlanmıştır. Rize bölgesinde ağırlıkta olan dil Türkçedir. Rize bölgesine ulaşım olarak Karadeniz sahil yolu kullanılmaktadır. Bunun yanında, deniz yolu da ulaşım aracı olarak kullanılır. Yeşillikler kenti olan Rize'de, çoğu Osmanlı döneminde yapılmış çok sayıda mimari eser bulunmaktadır. Rize ilinin tarihi zenginliklerinin yanısıra, doğa güzellikleriyle de çekici bir turizm merkezi olmuştur. Özellikle son yıllarda yayla turizmi en çok rağbet gören kültürel gezilerden biri olmuştur. Rize ilinin dikkate değer tarihi ve turistik yerleri ve gezilecek yerleri; Rize Kalesi, Kız Kalesi, İslampaşa camii, Gülbahar Sultan camii’dir.

Gezi Planına Ekle

RİZE MERKEZ için Önerilerimiz

Rize Kalesi

(13038)

İslampaşa Kurşunlu Camii

(4221)

Gülbahar Merkez Camii

(4575)

Eski Orta Camii

(5110)

Şeyh Camii

(6408)

Kale Camii

(3973)

Andon İçmeleri

(8227)

Alipaşa Plajı

(7275)

Ziraat Çay Bahçesi

(5532)

Dağbaşı

(4222)

Rize Etnoğrafya Müzesi

(9313)

Atatürk Evi Müzesi

(5305)

Merkez İlçe Konakları

(4299)