Tr En Ar
Gezi Planı0
Rize Kalesi

Kale, şehir merkezinin güneybatısında bir tepe üzerine kuruludur. İç ve aşağı kalelerden oluşur. İç kalenin I. Justinianus(527-565) döneminde, aşağı kalenin ise 13. yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir. Kale çevresi, yapılan çevre düzenlemesiyle çay bahçesi olarak işletilmektedir. Kenti seyir için kent merkezindeki ideal noktalardan biridir.

Günümüzde kale dört bölümde incelenmektedir. 
-  İç Kale
-  Aşağı Kale
-  İç Kale ile Atatürk Caddesi arasındaki Dış Kale kalıntıları
-  Surlar
 
1) Sur duvarlarını güçlendirmek için yapılmış destek kuleleri ve savunma amaçlı yapılmış savunma kuleleri mevcuttur. Savunma kuleleri sur duvarları ile bağlantılı yapılmış olup genelde yuvarlak formludur. Bu kuleler arasında belli mesafelerde kare ve dikdörtgen ile yuvarlak formlu destek kuleleri vardır. Bu destek kuleleri saldıran düşmana her yönden savunma imkânı vermek üzere dışa çıkıntılı olarak yapılmıştır
 
2) Kale ve sur yükseklikleri yaklaşık 2 metre ile 20 cm arasında değişmektedir. Duvar kalınlıkları 2-3 metre civarındadır. Yapı malzemesi olarak yontma taş ve horasan harcı kullanılmıştır. Kalenin güneyinde yer alan ve 1989 yılında onarım gören bölümler ise düzgün yonu taşıdır.
 
Kalenin restarasyon çalışmaları devam etmektedir.
 
Sosyal Medyada
Bizi Takip Edin
Aktif Ziyaretçi : 4 | Bugün : 283 | Toplam : 1578258
İp Adresiniz | 52.91.0.112
Kod ve Tasarım : Rizedeyiz Bilgi İşlem