+90 464 213 04 08

Senoz Deresi

Senoz Deresi

Senoz Deresi

Rize’nin en yeşil köşelerinden biri olan Senoz Vadisi, sahip olduğu maden varlığından dolayı binlerce yıldır insan yerleşimine açık bir bölgedir. Vadideki gezimiz Çayeli ilçe merkezinden başlıyor. Madenli Köprüsü’nün ardından derenin her iki yakasında göreceğiniz adsız mevsimlik şelaleleri fotoğraflayabilirsiniz. Daha sonra Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından aslına uygun olarak restore edilen Buzlupınar İstoponos Köprüsü’nü ziyaret edebilirsiniz. 

19. kilometrede, ilçenin en büyük kemer köprüsü olan Kaptanpaşa karşılayacak konuklarını. Çay molasının ardından yola devam ettiğinizde sırada 22. kilometredeki Çukurluhoca Köprüsü ve Çukurluhoca Medresesi vardır. Çukurluhoca Köyü'nden sonraki kavşak noktasından sağa dönerek Çataldere Köyü'ne erişebilirsiniz.  

Senoz Vadisi bu noktada iki ayrı vadiye ayrılıyor. İlk olarak sağ tarafa yönelip köy çıkışındaki Karakaş ve Karap şelalelerini ziyaret edebilirsiniz. Daha sonra köy merkezine geri dönüp bu kez soldaki vadiye girerek, Çayeli’ne 38 kilometre uzaklıktaki İncesu Camisi’nin manevi havasını yaşayabilirsiniz.

Gezi Planına Ekle

Senoz Deresi için Önerilerimiz

Çukurluhoca Medresesi

(3614)

Ağaran Şelalesi

(16718)

Yeşiltepe Kaptanpaşa Köprüsü

(5756)

Marbudam Yaylası

(7995)

ÇAYELİ

(5431)