+90 464 213 04 08

Yeşiltepe Kaptanpaşa Köprüsü

  • Anasayfa
  • Yeşiltepe Kaptanpaşa Köprüsü
Yeşiltepe Kaptanpaşa Köprüsü

Yeşiltepe Kaptanpaşa Köprüsü

Çayeli merkeze 19 kilometre mesafede, Senoz Vadisi’ndedir. Etkileyici görüntüsüyle dikkat çeken köprü Tolenis veya Kestanelik adlarıyla da anılır. Uzundere köyünden Kalyoncu Hacı Sabit ve Ahmet Efendi tarafından hayır amacıyla yaptırılmıştır.

Köprünün ustası Pazar ilçesinin Suçatı (Apso) köyündendir. Eski adı Mesahor olan Kaptanpaşa’nın girişinde bulunan köprü, Büyükdere üzerinde yükselir. Kaptanpaşa-Çataldere İncesu Yaylası’ndan İspir tarafına giden tarihi ticaret yolu üzerinde olması köprüyü önemli kılmaktadır. Kemer kısmı merdivenlerle döşenmiştir.

Doğu-batı doğrultusunda uzanır ve dikdörtgen planlıdır. Ayakları doğal kayalara oturmaktadır. Tahmini 14 metre yüksekliğe, 30 metre uzunluğa ve 2,9 metre genişliğe sahiptir. Anıtlar Kurulu tarafından kültür varlığı olarak tescil edilen Kaptanpaşa Köprüsü ile ilgili bir de söylence vardır.

Yaptıran kişileri çekemeyenler, köprüden bir taş alınıp dereye atılırsa çocuğu olmayan kadınların çocuk sahibi olacağı söylentisini yayarlar. Bunu duyan kısır kadınlar köprünün korkuluğundan kopardıkları taşları dereye atmaya başlarlar. Zaman içerisinde korkuluktan geriye bir şey kalmaz.

 

Gezi Planına Ekle

Yeşiltepe Kaptanpaşa Köprüsü için Önerilerimiz

Kız Kalesi

(7745)

Çukurluhoca Medresesi

(3614)

Senoz Deresi

(5283)

Ciha Kalesi

(6617)

Ağaran Şelalesi

(16718)

Çayeli Doğal Yaşam Müzesi

(5054)

ÇAYELİ

(5431)