Tr En Ar
Gezi Planı0
Tabiat Parkları
Ardeşen ilçesi sınırları içinde tamamı orman arazisi olan 4082 Hektar alana sahip Tabiat Parkı, Rize’ye 83 km. Ardeşen’e ise 39 km uzaklıkta bulunuyor. Tunca Vadisi Tabiat Parkı akarsularının yoğunluğu ve 2400 metre rakımdan sonra çok sayıda buzul gölleri ile ziyaretçilerine eşsiz manzaralar sunuyor. Kaçkar ve Altıparmak Dağlarının yüksek yamaçlarına serpilmiş bulunan bu inci gibi göl çanakları, yakın bir jeolojik geçmişte buzul oymaları ve setleşmeler ile oluşmuştur. Bitki örtüsü ve yaban hayatı özellikleri bakımından zengin biyolojik çeşitliliğe sahip tabiat parkı doğa tutkunlarına trekking, foto safari, tırmanış, olta balıkçılığı gibi aktiviteleri yapma imkânı sunuyor.
 
Şelaleri, Dereleri, Buzul gölleri, orman ve kaya ekosistemleri gibi kaynak değerlerini barındıran Tunca Vadisi Tabiat Parkı doğal peyzaj açısından yüksek rekreasyonel potansiyeli bulunuyor. Tabiat parkı, içerisinde yapılacak olan Trekking, foto safari için eşsiz güzellikler sunmaktadır.
 
Florası ve faunasıyla tabiat tutkunlarının gözde mekânları arasında yer alan Tunca Vadisi, alan içi ve çevresindeki yerler ile Anadolu’nun diğer bölgelerinden coğrafi yapısıyla olduğu gibi kültürel yapısı ile de ayrılıyor. Bölgede geleneksel giyim, yöresel yemek ve mimarisi kullanılıyor. Tunca Vadisi’nde ayrıca tahta kaşık, yün çorap dokuması, yöre kültürünün yansıtıldığı halk oyunları ve müziği ile geleneksel olarak yapılan yayla festivalleri icra ediliyor.
Organik Arıcılık: Yörede üretilen Nolaşkar Balı bin bir çeşit çiçek özünden üretilmekte ve bir çok hastalığın tedavisinde tavsiye edilmektedir.
 
Sosyal Medyada
Bizi Takip Edin
Aktif Ziyaretçi : 2 | Bugün : 286 | Toplam : 1578261
İp Adresiniz | 52.91.0.112
Kod ve Tasarım : Rizedeyiz Bilgi İşlem