Tr En Ar
Gezi Planı0
Tatlılar

TATLILAR

Enişte Lokumu 
Yöre genelinde yıllardan beri yapıla gelen bu yemek sadece mutfak kültüründe değil hayatın geçiş dönemleri arasında önemli bir yeri olan evlenme gelenekleri içinde önemli bir yeri vardır. Şöyle ki; enişte lokumu, yıllardan beri kaynanaların damatları için yaptıkları ve kızların her ziyaret edişlerinde bir bohça yapıp damat evine gönderdikleri bir pasta türüdür, dolayısıyla adını yapılışı amacından almıştır. Çokça yapılan bu lokumlar gelin tarafından koca evi halkına birer ikişer dağıtılmaktadır.
 
Malzemeler:
-  Tereyağı
-  Yoğurt
-  Şeker
-  Yumurta
-  Limon suyu
-  Karbonat
-  Alabildiğince buğday unu
-  Tuz 
           
Yapılışı: Şeker, yumurta ve yoğurt bir kap içine konur, şeker eriyinceye kadar çırpılır. Şeker yağ içine erimediğinden eritilmiş ılık yağ bu karışıma sonradan ilave edilir. Diğer yanda yarım limon suyuna karbonat katıp karıştırarak yağlı karışıma katılır ve alabildiğince un konarak kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yapılır. Hamur on dakika dinlendirilir. Bu hamurdan iki yumurta büyüklüğünde parçalar alınarak avuç arasında yuvarlayıp uzatılarak lokum şekli verilir. Yağlanmış tepsiye birer parmak ara ile yerleştirilir, üzerine bıçakla (Z) şeklinde kesikler atarak şekillendirilir. Pilekide ekmek pişirir gibi üzerine sac örtülerek orta hararette pişirilir. 
 
Kabak Sütlacı 
Malzemeler:
-  Taze siyah kabak
-  Süt
-  Şeker
-  Tuz 
Yapılışı: Kabak parçalara bölünüp kabukları soyulur, küçük küçük doğranıp suyla pişirilir. Kepçe ile iyice ezilerek süt, şeker ve tuz ilave edilir, on dakika kadar pişirilir, sahanlara veya taslara boşaltılarak soğuk veya sıcak yenebilir.
 
Pekmezli Kabak 
Malzemeler:
-  Pekmez
-  Kabak
 
Yapılışı: Büyük pekmez tavasında pekmez yapılacak şıra saatlerce kaynatılır, buharlaşarak şıra siner ve tatlanmaya başlar. Artık pekmez olması için yarım saat kadar bir zaman kalmıştır. İşte o zaman daha önce beyaz tatlı kabağından hazırlanmış olan kabak felileri (uzunluğuna kesilmiş bir kabağın ikiye üçe ayrılmış parçaları) pekmez tavasına atılır. Kabaklar tatlılaşmakta olan şıra ile birlikte pişer, giderek kahverengi bir renk alarak tatlanır. Uzun saplı bir süzgeçle pekmez tavasından toplanır. Sıcak veya soğuk olarak yenebilirler.
 
Kocakarı Gerdanı 
Malzemesi:
-  Un
-  Süt
-  Yoğurt
-  Zeytinyağı
-  Tuz
-  Karbonat
-  Margarin
-  Nişasta (Hamuru açmak için) 
-  İç Malzemesi: Tereyağı, kıyılmış fındık 
-  Şurup Malzemesi: Su bardağı şeker, su, limon suyu 
 
Yapılışı: Unun ortasını havuz gibi açılarak kenarlarına karbonat serpilir. Ortasına süt, yoğurt, zeytinyağı ve tuz eklenip yoğrulur. Hamur ele yapışmayacak kıvama geldiğinde yoğurma kabının üzeri naylonla kapatılarak dinlendirilir. Daha sonra Hamur parçalara bölünerek nişasta yardımıyla ince ince açılır. Açılan yufkaların ortasına fındık serpip oklavaya gevşek bir şekilde sarılırak oklavanın iki kenarından İçeriye doğru yufka büzülerek oklavadan çıkararak 3 cm büyüklüğünde kesip, tepsiye dizilir. Tereyağı eritip tepsinin üzerine dökülerek ısıtılmış fırında üzeri kızarana kadar pişirilir. Piştikten sonra soğutulan tatlının üstüne hazırlanan ılık şerbet dökülerek servis yapılır.
 
Sosyal Medyada
Bizi Takip Edin
Aktif Ziyaretçi : 2 | Bugün : 319 | Toplam : 1578294
İp Adresiniz | 52.91.0.112
Kod ve Tasarım : Rizedeyiz Bilgi İşlem